Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
DOKUMENTY DO POBRANIA

Osoby zainteresowane udziałem w kursach są zobowiązane do złożenia Formularza zgłoszeniowego oraz Oświadczenia Uczestnika Projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przed wypełnieniem Formularza zgłoszeniowego każdy Kandydat jest zobowiązany do zapoznania się z Regulaminem projektu.
Dokumenty zgłoszeniowe powinny być wypełnione w sposób czytelny oraz podpisane w oznaczonych miejscach. W przypadku Kandydata małoletniego dokumenty podpisuje Kandydat oraz jego opiekun prawny lub przedstawiciel ustawowy. Wszystkie rubryki Formularza zgłoszeniowego powinny zostać uzupełnione. Jeżeli złożone dokumenty będą nieczytelne, niepoprawnie wypełnione lub niekompletne, to Kandydat zostanie o tym powiadomiony mailem (o ile będzie to możliwe) i otrzyma możliwość ich uzupełnienia, poprawienia oraz ponownego złożenia w terminie 14 dni od otrzymania takiej informacji.
Podpisane dokumenty zgłoszeniowe należy przesłać pocztą na adres: Wydział Informatyki, ul. Żołnierska 49, 71-210 Szczecin lub złożyć w kancelarii Wydziału Informatyki, ul. Żołnierska 49, Szczecin, od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 14:00 lub na portierni.

WYJAŚNIENIE POJĘĆ UŻYTYCH W FORMULARZU ZGŁOSZENIOWYM

Poziomy wykształcenia


ISCEDPoziomy wykształceniaTypy ukończonych szkół
1podstawoweSzkoła podstawowa
2gimnazjalneGimnazjum
3ponadgimnazjalneLiceum, liceum profilowane, technikum, technikum uzupełniające, zasadnicza szkoła zawodowa
4policealneSzkoły policealne
5studia krótkiego cykluNauczycielskie Kolegium Językowe, Kolegium Pracowników Służb Społecznych
6studia licencjackie lub odpowiednikiStudia I stopnia (tytułu zawodowe: inżynier, licencjat)
7studia podyplomowe, studia magisterskie lub odpowiednikiStudia II stopnia oraz jednolite studia magisterskie (tytuł zawodowy: magister)
8studia doktoranckieStudia doktoranckie

Status uczestnika projektu w chwili przystąpienia do projektu


Migrant, osoba obcego pochodzenia, mniejszości (w tym społeczności zmarginalizowane takie jak Romowie):


  • cudzoziemcy na stale mieszkający w danym państwie, obywatele obcego pochodzenia lub obywatele należący do mniejszości.
  • zgodnie z prawem krajowym mniejszości narodowe to mniejszość: białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska, żydowska.
  • mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska, tatarska.
  • osoby obcego pochodzenia to cudzoziemcy – każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa, bez względu na fakt posiadania lub nie obywatelstwa (obywatelstw) innych krajów lub osoba, której co najmniej jeden z rodziców urodził się poza terenem Polski.

Osoba z niepełnosprawnościami


Za osoby z niepełnosprawnościami uznaje się osoby w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511 z późn. Zm.), a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. 2017 poz. 882, z późn. Zm.), tj. osoby z odpowiednim orzeczeniem lub innym dokumentem poświadczającym stan zdrowia.


Potwierdzeniem statusu osoby z niepełnosprawnością jest w szczególności:


  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lekkim, umiarkowanym i znacznym,
  • orzeczenie o niepełnosprawności wydane w stosunku do osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
  • orzeczenie o niezdolności do pracy,
  • orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na dany rodzaj niepełnosprawności
  • orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim,
  • inne równoważne orzeczenia (KRUS, służby mundurowe itd.),
  • w przypadku osoby z zaburzeniami psychicznymi dokument potwierdzający stan zdrowia wydany przez lekarza, np. orzeczenie o stanie zdrowia lub opinia.

Osoby bezdomne lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań


Bezdomność i wykluczenie mieszkaniowe definiowane są zgodnie z Europejską typologią bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego ETHOS, w której wskazuje się okoliczności życia w bezdomności lub ekstremalne formy wykluczenia mieszkaniowego:


  • bez dachu nad głową (osoby żyjące w surowych i alarmujących warunkach),
  • bez miejsca zamieszkania (osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych, w schroniskach dla kobiet, schroniskach dla imigrantów, osoby opuszczające instytucje penitencjarne/karne/szpitale, instytucje opiekuńcze, osoby otrzymujące długookresowe wsparcie z powodu bezdomności - specjalistyczne zakwaterowanie wspierane),
  • niezabezpieczone zakwaterowanie (osoby posiadające niepewny najem z nakazem eksmisji, osoby zagrożone przemocą),
  • nieodpowiednie warunki mieszkaniowe (konstrukcje tymczasowe, mieszkania substandardowe - lokale nienadające się do zamieszkania wg standardu krajowego, skrajne przeludnienie).

Osoby dorosłe mieszkające z rodzicami nie powinny być wykazywane we wskaźniku, chyba że wszystkie te osoby są bezdomne lub mieszkają w nieodpowiednich i niebezpiecznych warunkach.


Osoby z innych grup w niekorzystnej sytuacji społecznej


Kategoria odnosi się do wszystkich grup uczestników w niekorzystnej sytuacji, takich jak osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Definicja dotyczy cech powodujących niekorzystną sytuację społeczną, z wyłączeniem cech wykazanych we wskaźnikach dotyczących: osób z niepełnosprawnościami, migrantów, osób obcego pochodzenia i mniejszości. Niekorzystna sytuacja dotycząca płci, statusu na rynku pracy (np. długotrwałe bezrobocie), wieku lub osiągnięcia wykształcenia co najmniej na poziomie ISCED 1 nie powinna być uwzględniona w definicji.


Do kategorii osób w innej niekorzystnej sytuacji społecznej należy zawsze uwzględniać wskazane poniżej grupy:


  • osoby z wykształceniem na poziomie ISCED 0 (przez co należy rozumieć brak ukończenia poziomu co najmniej ISCED 1) i będące poza wiekiem typowym dla ukończenia poziomu ISCED 1,
  • byli więźniowie,
  • narkomani,
  • osoby bezdomne i wykluczone z dostępu do mieszkań,
  • z obszarów wiejskich (wg stopnia urbanizacji DEGURBA 3).

W przypadku, kiedy dana osoba zostaje uznana za znajdującą się w niekorzystnej sytuacji (np. z ww. powodu wykształcenia) jest jednocześnie np. osobą niepełnosprawną, należy ją wykazać w obu wskaźnikach (dot. niepełnosprawności oraz niekorzystnej sytuacji). Katalog cech włączających uczestnika do grupy znajdującej się w niekorzystnej sytuacji jest otwarty i przy zachowaniu powyższych wytycznych, w uzasadnionych przypadkach może zostać rozszerzony przez projektodawcę.